Κέρκυρα : 40χρονη νοσηλεύτρια παρέλυσε στα κάτω άκρα – Άγνωστο αν οφείλεται στο εμβόλιο

Κέρκυρα : 40χρονη νοσηλεύτρια παρέλυσε στα κάτω άκρα – Άγνωστο αν οφείλεται στο εμβόλιο

Η εργαζόμενη του ΕΣΥ μετά τη δεύτερη δόση του εμβολίου παρουσίαση υψηλό πυρετό, κόπωση και παράλυση στα κάτω άκρα.

Μια νοσηλεύτρια που έκανε τη δεύτερη δόση του εμβολίου, στο νοσοκομείο της Κέρκυρας, παρέλυσε από το αυτοάνοσο νευρολογικό σύνδρομο Guillain-Barre.

Σύμφωνα με τον πρόεδρο της ΠΟΕΔΗΝ, Μιχάλη Γιαννάκο, η νοσηλεύτρια του ΕΣΥ μετά τη δεύτερη δόση του εμβολίου παρουσίασε υψηλό πυρετό, κόπωση και παράλυση στα κάτω άκρα.

Η 40χρονη νοσηλεύτρια μητέρα δύο παιδιών υπεβλήθη σε αξονική, η οποία ήταν καθαρή κι εξετάζεται περαιτέρω από τους γιατρούς προκειμένου να δουν τι έχει συμβεί.

Παράλληλα λαμβάνει ειδική θεραπεία.

Σημειώνεται πως ακόμη δεν έχει εξακριβωθεί αν η παράλυση της στα κάτω άκρα συνδέεται με το εμβόλιο, αν και η ίδια η νοσηλεύτρια δηλώνει πως δεν ταλαιπωρούνταν από κάποιο πρόβλημα υγείας στο παρελθόν.
tanea.gr

Share this post